Okultizmus
Pojem okultizmus v sebe zahŕňa metafyzické a duchovné zákonitosti, ktoré môžu byť vedomou alebo nevedomou mysľou jednotlivca či kolektívu uvedené do energetických interakcií, ktorých následky sa analogicky prejavujú v mentálnej, astrálnej a fyzickej rovine. Teda, ak použijeme výraz okultizmus, je tým myslená duchovno-magická teória a prax.
Ak si pozrieme oficiálnu definíciu okultizmu zistíme, že sa významovo zhoduje s pojmom okultná mágia. Dokonca má rovnaký význam aj ako ezoterizmus či hermetizmus. V podstate rozdiely plynú len z odlišného pomenovania tých istých metafyzických princípov. Z uvedeného vyplýva, že aj teórie a duchovná prax monoteisticky orientovaných cirkví ako aj budhizmu, zenu, hinduizmu, taoizmu a konfucianizmu, atď. náležia do tohto významového pojmu.
Keďže pojem okultizmus v sebe okrem svojej pasívnej zložky, ktorou je duchovná (mystická) prax, zahŕňa aj formu aktívnu, magickú prax, týkajú sa ho potom aj jej všetky odtiene, z ktorých si spomeňme takzvanú mágiu pozitívnu, negatívnu, bielu a čiernu. Významovo je teda pojem okultizmus rovnako neutrálny ako elektrická energia. A či sa z nej stane energia pozitívna alebo negatívna, závisí výhradne od toho, kto ju použije. Keď chceme vedieť, prečo má názov okultizmus takú negatívnu konotáciu, je potrebné nazrieť ako do histórie tak do súčasnosti, kedy verejnosť bola, a aj stále je, masírovaná mohutnou propagandou predovšetkým monoteistických náboženstiev, a dosť benzínu do ohňa prilieva aj masmediálny priemysel.
Súvisiaci článok
Zvláštnosti a nepresnosti v názoroch na okultizmus