Progresívna relaxácia

WEB_RELAXACIA_01

Zmenené stavy vedomia sú hlavným prostriedkom pre dosiahnutie nielen transcendentálnych vhľadov ale aj pobytov vedomia mimo fyzické telo. Pokiaľ teda zrovna nepoužívaš metódy extatického alebo psychotropného šamanizmu či iné exotické praktiky, ostáva ti už len metóda meditácie, vizualizácie či progresívnej relaxácie.

Cieľom progresívnej relaxácie je dosiahnutie alertného stavu uvoľnenia, za čo sú zodpovedné predovšetkým priečne pruhované svaly (kostrová svalovina), tvorené svalovými vláknami myónmi.

Súbežne s nimi sa stimuluje aj hladká svalovina, ktorá sa bežne nachádza  v stabilnom stupni kontrakcie – svalovom tonuse – z ktorého sa buď kontrahuje – sťahuje – alebo relaxuje – uvoľňuje. Hladký sval, ktorý sa vôľou v bdelom stave vedomia ovládať nedá, má v určitých orgánoch rytmický charakter. Hladká svalovina sa sťahuje a uvoľňuje zväčša pomaly a na rozdiel od kostrového svalstva únave nepodlieha.


Cvičenie


1. Daj sa do polohy, ktorá ti umožní na svoje fyzické telo zabudnúť. Pre začiatočníkov odporúčam pozíciu ľahu.

Pred samotnou relaxáciou sa nemajú konzumovať nápoje s obsahom kofeínu, teínu, alkoholu a psychoaktívnych látok. Zároveň je nutné v deň cvičenia alebo aspoň 4 hodiny pred ním, sa vystríhať akýchkoľvek ťažkých jedál – predovšetkým červeného mäsa a tých, ktoré spôsobujú tráviace problémy. Zároveň nie je dobré pociťovať smäd, byť hladný alebo naopak prejedený.


2. Uvedomuješ si seba samého – svoje fyzické telo. Potom si zľahka uvedomuješ svoje najbližšie okolie, za hranicami ktorého sa už nachádza širší svet. Uvedomuješ si, že si jeho súčasťou a on tvojou. Spolu tvoríte jednotu, ktorá sa ukotvuje v tvojom vedomí.

3. Predstavuješ si, ako sa ti do prstov nôh nalieva teplý prúd energie tvojej mysle. Pociťuješ v nich napätie? Pokiaľ áno, dovoľ si ho rozpustiť tak, ako sa rozpúšťa cukor vo vode. Skontroluj si každý jednotlivý prst a nakoniec všetky dokopy. Neponáhľaj sa, nie je kam. Ak pocítiš, že prsty na nohách sú znecitlivené a vláčne ako olej, pokračuj ďalej. Vo svojej predstave nechávaš energiu mysle ďalej expandovať do oblasti nártu, kotníkov a holennej kosti. Teplo mysle rozpúšťa napätie všade tam, kam sa dostáva.

4. Teraz si uvedom oblasť kolien. Preciťuješ, ako sa do nich vlieva teplý prúd energie. A keď sa napätie rozpustí, pokračuješ ďalej… svojím vlastným tempom… postupne, pomaly. Uvoľňuješ stehna – ich svaly, kosti, šľachy, cievy a žily. Skenuješ hmotu – ako jej najmenšie detaily tak celok. Robíš všetko tak, ako kedysi hovorieval A. Crowley – s vôľou bez vôle!

5. Pokračuješ v uvoľňovaní a energiou mysle navštevuješ
 bedrá – ich kĺby, šľachy, cievy, žily, svaly. Potom svoje vedomie rozprestrieš do brušnej dutiny a jej obsah v podobe čriev, vnútorných orgánov, hladkého svalstva a svalov priečne pruhovaných zľahka pozoruješ. Nasleduje hrudný kôš – pľúca, rebrá, srdce a svalovinu. Akonáhle bude napätie dokonale rozpustené a ty tieto orgány prestaneš cítiť, pokračuješ ďalej. Prechádzaš na chrbát a lopatky. Potom na ramená. Pokračuješ s rukami podobne ako to bolo u nôh. Potom sa opäť vraciaš na ramená a energiu tepla smeruješ na krčné svaly a ďalej, hore na hlavu.

Vedz, že ramená a krčné svaly dosť často podliehajú napätiu a znemožňujú tak dosiahnutie zmeneného stavu vedomia.

Následne sa svojou mysľou poprechádzaj v oblasti hlavy. Neponáhľaj sa a dávaj si záležať. Uvedomuj si mozog, zátylok, temeno, tvár, očné buľvy, ústa, jazyk a predovšetkým svaly mimické. Tie z celého tela bývajú napätím postihnuté najviac.

6. Napokon, keď si už celým telom prešiel, relaxáciu ukonči spočinutím na čele – v oblasti tretieho oka. Potom, podľa potreby, prejdi celé telo ešte jeden alebo dvakrát – od prstov na nohách až po bod tretieho oka – dokiaľ nebudeš úplne znecitlivený a vláčny ako handra. Pokiaľ tomu tak je, relaxáciu ukonči a plynule prejdi k ďalšej činnosti.

Teraz by si už mal byť v zmenenom stave vedomia – minimálne v plytšej forme tranzu – umožňujúci prevádzať bežné magické operácie. Ale pamätaj, pokiaľ by sa napätie do niektorej časti tela opäť vrátilo, navštív ju svojím vedomím a napätie rozpustí. Potom v prerušenej činnosti, nech by sa jednalo o akúkoľvek, jednoducho pokračuj.

Progresívnou relaxáciou sa dá dosiahnuť aj veľmi hlboký tranz, v ktorom stačí na niečo len pomyslieť a ono sa to udeje! A platí to aj pre astrálnu projekciu. Tento stav však nie je až také ľahké dosiahnuť, pretože vyžaduje dlhodobejšiu pravidelnú prax. 


Spočiatku ti bude progresívna relaxácia trvať zhruba 20 – 30 minút. No časom, ako si na tento alertný stav uvoľnenosti navykne tvoj mozog, budeš ho môcť dosahovať do piatich minút!

Pri činnostiach, vyžadujúce zmenené stavy vedomia, nikdy nezačni o niečom premýšľať. To by ťa z tranzu razom vytrhlo. Zmenené stavy vedomia, navodené progresívnou relaxáciou, sú samé osebe mágiou a liečením zároveň. Je to aj duchovná cesta, pretože pravidelnou praxou sa ti začnú otvárať okná do Vesmíru a ty sa zoznámiš nielen so svojím vyšším Ja ale aj s niektorými astrálnymi inteligenciami.

Pri nácviku tranzu nie je až tak podstatné naučiť sa ho dosahovať ako to, naučiť svoj mozog na mentálny povel kedykoľvek do neho vojsť a zas z neho vyjsť. Dokázať sa svojou vôľou pohybovať v takmer celom rozpätí spektra elektrochemického vlnenia mozgu, čo zahrňuje Alfu, Thétu a Deltu pri súčasnom udržaní Bety kvôli bdelosti, je pre mága to najdôležitejšie a vyžaduje to pravidelný tréning. Takže, veľa chuti a božskej trpezlivosti!


Pridávam inšpirujúci článok z inej spirituálnej dielne

Relaxačný rituál

 
 

Na túto techniku som narazil v knihe Donalda Michaela Kraiga Modern Magick. Odporúčam ju robiť pravidelne či už ako prípravu na rituálnu prax, alebo samostatnú techniku. Je to vizualizačné a zároveň relaxačné cvičenie.


Relaxačný rituál


Krok prvý

Sadnite si alebo ľahnite na mieste kde vás nebude nikto rušiť najmenej 5 minút a cítite sa pohodlne. Samozrejme nezabudnite vypnúť telefón. Pokiaľ sedíte majte vyrovnaný chrbát. Či sedíte alebo ležíte vaše nohy a ruky by nemali byť prekrížené, pri sedení nechajte ruky voľne položené v lone. Oči by mali byť zatvorené.

Krok druhý

Vizualizujte zlatú guľu nádherného horúceho svetla prinášajúce pokoj a uvoľnenie, okolo vašich nôh. Pokiaľ ju pri vizualizácii „nevidíte“ je to v poriadku s postupným tréningom sa to zlepší. Podstatné je vedieť že sa tam nachádza.

Krok tretí

Teraz dovoľte aby guľa svetla vyšla postupne cez lýtka, kolená, stehná až ku bedrám kde zanecháva pokoj a zlaté svetlo. Od bedier prechádza postupne torsom kde uvoľňuje všetky svaly, ukľudňuje činnosť vnútorných orgánov a harmonizuje ich funkcie medzi sebou a celým telom. Prechádza postupne od ramien až ku koncom prstov a naspäť. Guľa cez krk prechádza do hlavy. Pokiaľ nieste úplne uvoľnený nechajte zlatů guľu prejsť do miest, kde cítite napätie. Pokiaľ ste úplne uvolnený, nechajte guľu rozplynúť sa v priestore.

Krok štvrtý

Zostaňte chvíľu v stave uvoľnenia. Keď ste pripravený vyjsť z relaxácie, 3 krát sa zhlboka nadýchnite a s každým nádchom precíťte ako čerstvý život prechádza do vášho tela. zdroj


Pozri si článok o podporných prostriedkoch k privodeniu tranzu z dielne Monroeovho inštitútu
 Meditačný tranz pomocou špičkových technológií. Akým spôsobom a pre aký účel chceš astrálne cestovať? Viac o tom v článku Aký tranz pre úspešné astrálne cestovanie?

 

Peter & Spol

Red circle and pentagram on a black background